(…) Powodem, dla którego współczesna medycyna jest tak bezradna w zapewnieniu trwałego wyleczenia z choroby serca jest to, że obecne podejście medyczne nie potrafi przywrócić pacjentom radości. A jednak nie ma innego i większego czynnika ryzyka wystąpienia choroby, łącznie z niedokrwieniem serca, niż brak odczuwania szczęścia i satysfakcji. To brak wewnętrznego szczęścia i spokoju w sercu i umyśle sprawia, że człowiek czuje się zestresowany, bierze narkotyki, przejada się białkiem i innymi produktami, nadużywa alkoholu i papierosów, pije nadmierne ilości kawy, staje się pracoholikiem, albo jest niezadowolony ze swojej pracy lub z siebie.

Zadowolenie z życia rośnie spontanicznie, kiedy poświęcamy czas na spełnianie naszych potrzeb duchowych oprócz rozwijania aspektów fizycznych i psychicznych. Ludzka jaźń pragnie, aby uznać jej wymiar duchowy, którego wrodzoną cechą jest bezwarunkowe szczęście.

Naprawdę szczęśliwy człowiek znajduje głębokie wewnętrzne zadowolenie w dzieleniu się z innymi tym, co lubi w sobie – to nazywa się miłością. Miłość jest najbardziej podstawową cechą człowieka. Miłość jest siłą życiową, która sprawia, że bije serce, komórki są pełne życia a duch rozwija się. Taki jest sens duchowego wymiaru życia, życia wypełnionego duchem i znaczeniem. Jednak czasami miłość znajduje się w cieniu lub pozostaje niewyrażona. Jeśli nie jest ona w stanie płynąć ze środka na zewnątrz ciała, w sercu zapada głęboki smutek i frustracja.
Wykrycie przez lekarza kilku czynników ryzyka choroby i „ wyleczenie ich” nie czyni nic szczególnego dla głębokiej wewnętrznej potrzeby danej osoby aby otworzyć swoje serce na innych i na siebie. Takie podejście jest daremne, ponieważ ignoruje fakt, że ludzkie uczucia są daleko bardziej potężne od jakiegokolwiek fizycznego aspektu. Jeśli nieszczęścia będą nadal dominowały w życiu pacjenta, żadna ilość witaminy C lub E nie zatrzyma wolnych rodników przed sianiem spustoszenia w organizmie.

Ciągłe skupianie się na czynnikach ryzyka pojawiania się chorób, które obecnie dominuje, może odwrócić uwagę ludzi od rzeczywistych problemów w ich życiu. Fakt, że poczucie szczęścia i stopień satysfakcji z wykonywanej pracy są główną przyczyną chorób serca pozostaje praktycznie bez nagłośnienia, ponieważ wydaje się, że nie istnieje magiczna formuła potrafiąca poradzić sobie z takimi problemami. (…)

Andreas Moritz
„Ponadczasowe Tajemnice Zdrowia i Odmładzania” Tom 2
www.tajemnicezdrowia.com
www.biblioteka-nz.pl
Biblioteka Nowej Ziemi
Kraków 2013